Jura Krakowsko-Częstochowska - skalista kraina zamków (2014)

10:14 dominika 0 Komentarze


Na początku trzeba powiedzieć, że zima nie jest najlepszym okresem na zwiedzanie Jury, gdyż większość zamków i innych atrakcji jest zamknięta. Z drugiej jednak strony tylko wtedy można liczyć na chwilę samotności na szlaku i możliwość podziwiania pięknych krajobrazów przykrytych dziewiczym śniegiem :)


Nie taki diabeł straszny jak go malują

W drodze do Ogrodzieńca warto zatrzymać się przy ruinach zamku w Olsztynie k/Częstochowy, piękny widok na całą okolicę, a dzieciakom przyda się odrobina ruchu jako przerwa w podróży. Niecałe 400 m od zamku jest jeszcze jeden żelazny punkt zwiedzania Olsztyna - pracownia Jana Wiewióra oraz jego ruchoma szopka. Piękne wyciosane z drewna ruchome figury przykuły wzrok naszych dzieci na co najmniej pół godziny! Oprócz szopki gospodarz prowadzi również gości do lochu, gdzie można zobaczyć i usłyszeć jak przebiegało oblężenie zamku. Pan Jan bardzo ciekawie opowiada, zarówno o historii, legendach jak i samym tworzeniu szopki, gorąco polecamy to miejsce. Galeria czynna codziennie w godz. 9.00-17.00, bilet dla dorosłych i dzieci kosztuje 4 zł od osoby. Na zwiedzanie szopki w konkretnym terminie można się umawiać telefonicznie: tel. 0-607-414-806.W planach mieliśmy jeszcze zwiedzanie zamku w Bobolicach, ale niestety trochę za późno się zjawiliśmy. Oprowadzanie gości odbywa się co godzinę, ostatnie wejście o 16.00. Polecamy natomiast pierogi w restauracji tuż pod zamkiem - pychota!


Maczuga Herkulesa i nietoperze

Nigdy wcześniej nie zwiedzaliśmy terenów położonych pomiędzy Katowicami a Krakowem i widok niezwykłych formacji skalnych był dla nas niemałym zaskoczeniem. Niby wiedzieliśmy, że maczuga, że głazy, że zamki, ale na żywo to wszystko zrobiło na nas duże wrażenie. Oto słynna Maczuga Herkulesa:


Jaskinia nietoperzowa zaskoczyła nas swoją wielkością, a oprowadzający nas pan był kopalnią wiedzy nie tylko o zimujących w jaskini nocnych ssakach, ale także o formacjach geologicznych, wykopaliskach, historii jaskini i innych ciekawostkach. Mało kto wie, że to właśnie tam kręcona była jedna ze scen do "Ogniem i Mieczem". W okresie zimowym lepiej zadzwonić i się zapowiedzieć, wszystkie niezbędne informacje znajdziecie tutaj. Bilety są po 8PLN (normalny) i 6PLN (ulgowy).


 Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony internetowej jaskini, my nie chcieliśmy fleszem straszyć śpiących nietoperzy :)

Duże wrażenie robi też zamek Pieskowa Skała, na pewno wybierzemy się tam jak będzie cieplej, bo podobno warto go zobaczyć w środku.

Tak, stanowczo wracamy z niedosytem i czekamy na bardziej sprzyjające okoliczności pogody :) Ogrodzieniec i jego okolice są świetnie przygotowane na turystów z dziećmi i na pewno tam wrócimy!

0 komentarze:

Masz pytanie? Napisz!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *