Weekend w Kazimierzu Dolnym - gotowy plan wycieczki z dziećmi (wrzesień 2016)

05:13 dominika 0 Komentarze


Kazimierz Dolny jest idealny na weekendowy wypad z Warszawy i okolic, a wczesna jesień to dobry czas na zwiedzanie, bo pogoda jeszcze sprzyja, a tłumy nie są już tak gęste.Oto przykładowy plan na weekend z dzieciakami:

Sobota

Zaczynamy od spaceru: w wersji krótszej zaczynamy koło Spichlerza, przechodzimy Norowym Dołem i skręcamy w prawo do zamku, w wersji dłuższej przechodzimy Norowym Dołem, skręcamy w lewo i przechodzimy Dół Korzeniowy i dłuższą trasą przechodzimy do zamku.Widok z baszty:


Zamek:

Po zwiedzeniu zamku, można przejść na Rynek i tam za pomocą pysznych gofrów lub kogutów kazimierzowskich uzupełnić poziom cukru :)
Z nowymi siłami kierujemy się wąwozem Plebanka ku Albrechtówce, gdzie rozpościera się piękny widok na zamek w Janowcu, a następnie idziemy w kierunku Męćmierza - uroczej wioski ze starymi chatami. Serdecznie polecamy zrobić tam sobie przerwę na obiad, np. pyszne pierogi u Pana Kazimierza (nie ma jej zaznaczonej na google maps, ale ta mała swojska knajpka znajduje się blisko zejścia z punktu widokowego Albrechtówka-Męćmierz, łatwo ją znaleźć.)
Wracając do Kazimierza, kierujemy się znakami na Kamieniołom i po przejściu kawałka nad Wisłą wchodzimy w ul. Krakowską, gdzie malownicze chaty i nieco nowsze, ale wkomponowane w Kazimierzowski styl pensjonaty kuszą pokojami do wynajęcia. Ale, ale - chyba to już pora deseru, a nawet jeśli nie, zasłużyliśmy chyba na coś dobrego po pokonaniu tyle kilometrów! Polecamy przepyszną gęstą gorącą czekoladę w Cafe Faktoria, koniecznie spróbujcie wersji dla dorosłych :)

To był udany dzień! Dużo chodzenia - ale było warto.Niedziela

Rano najlepiej zacząć od przeprawienia się promem do Janowca. Zamek po renowacji wygląda naprawdę imponująco, warto zwiedzić wszystkie obiekty na terenie: Dworek, Spichlerz i wystawę o działaniach z czasów II wojny światowej na tamtejszych terenach. Jeśli jesteście głodni już, to polecamy Maćkową Chatę w Janowcu (uwaga: płatność tylko gotówką), a jeśli możecie wytrzymać z godzinkę, zatrzymajcie się na obiad w znanej z Kuchennych Rewolucji Starej Kuźni w Magnuszewie. Z drogi warto zadzwonić i zrobić rezerwację, w weekendy mają tam sporo gości...Wracając do Warszawy nie przegapicie na pewno wielkiego czołgu tuż przy drodze: to znak, że dotarliście do Skansenu Militarnego w Mniszewie. To świetna okazja, żeby "wybiegać" dzieci ostatni raz podczas tego weekendu, a przy okazji przybliżyć im historię działań wojennych i maszyn, które używano. Wspaniałe jest to, że wszystko jest dostępne: można wejść do czołgu, poruszać działem pancernym, pobiegać w okopach, posterować amfibią itp.
Wybiegani możemy wracać, trzeba jeszcze odrobić lekcje ;)

Przydatne linki:


1.  Zespół zamkowy w Kazimierzu Dolnym, wstęp 5PLN (Zamek+Baszta), aktualne godziny otwarcia na stronie www

2.  Fajne propozycje na krótsze i dłuższe spacerowe trasy w Kazimierzu znajdziecie np. tutaj.

3. Prom Kazimierz Dolny-Janowiec, auto osobowe (2 dorosłych+2 dzieci) 19 PLN, strona www

4. Zamek w Janowcu (Muzeum Nadwiślańskie), cennik i godziny otwarcia na stronie www 

5. Skansen militarny w Mniszewie, wstęp 5PLN (normalny)/3PLN (ulgowy), plan skansenu, godziny otwarcia na stronie www.

0 komentarze:

Masz pytanie? Napisz!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *